Quantic PMI Model APD-4-800M2D5G-SFF-30W is an in-phase 4 Way Power Divider featuring high isolation, low insertion loss, and low VSWR that is designed for broadband use and high reliability. Housing size is 1.97" x 2.21" x 0.39" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Type: | 4 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.8 to 2.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.8 |
| Frequency Max (GHz): | 2.5 |
| Isolation (dB): | 20 dB Min |
| Isolation (dB) - Measured: | 20 dB Min - Measured 22.43 dB |
| Insertion Loss (dB): | 0.7 dB |
| Insertion Loss (dB) - Measured: | 0.7 dB - Measured 0.43 dB |
| VSWR (In/Out): | 1.25:1 |
| Amplitude Balance: | ±0.3 dB |
| Phase Balance: | ±6° |
| Power Handling: | 30 W Max (Forward), 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.97" x 2.21" x 0.39" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |