PMI Model DBMX-618RF-418LO-DC4IF-20-SFF is a Double Balanced Mixer that operates over the frequency range of 6 to 20 GHz. This model housing size is 0.80" x 0.59" x 0.41" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 26.5 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 26.5 |
| Conversion Loss: | LO: 6 to 26.5 GHz, RF: 6 to 26.5 GHz: Config A: 7.5 dB Typ Config B: 9 dB Typ |
| Isolation (Low to RF): | LO: 6 to 26.5 GHz, RF: 6 to 26.5 GHz: 47 dB Typ |
| Isolation (Low to IF): | LO: 6 to 26.5 GHz, RF: 6 to 26.5 GHz: 34 dB Typ |
| Isolation (RF to IF): | LO: 6 to 26.5 GHz, RF: 6 to 26.5 GHz: 35 dB Typ |
| Input 1 dB Compression Point: | LO: 6 to 26.5 GHz, RF: 6 to 26.5 GHz: 9 dBm Typ |
| Input Third Order Intercept Point: | LO: 6 to 26.5 GHz, RF: 6 to 26.5 GHz: Config A: 21 dBm Typ Config B: 23 dBm Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size (Excluding Connectors): | 0.56" x 0.552" x 0.39" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +100 °C |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |