| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Attenuation Range (dB): | 60 dB |
| Attenuation Step Size - LSB (dB): | 0.016 dB |
| Attenuation Flatness (dB): | 20 dB: ±1 dB Typ, 40 dB: ±1.25 dB Typ, 60 dB: ±3 dB Typ |
| Attenuation Accuracy (dB): | 20 dB: ±1 dB Typ, 40 dB: ±1.5 dB Typ, 60 dB: 2 dB Typ |
| Insertion Loss (dB): | 4.8 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Operating Input Power: | 20 dBm Min |
| Survival Power: | 1 W average from -65 to +25 ºC |
| Swiching Time (On Time): | 1 µs Max |
| Swiching Time (Off Time): | 0.5 µs Max |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 150 mA Max |
| Logic Input: | LOGIC "O" (BIT OFF): -0.03 to +0.8 V LOGIC "1" (BIT ON): +2 to +5 V |
| Digital Control: | 12 Bit TTL |
| Connectors: | RF: SMA Female Control & Power: 15 PIN Micro-D-female, (Mating Connector Supplied) |
| Size: | 2.0” x 1.8” x 0.5” |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | 10 ºC to +50 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |