Quantic PMI Model No. EQL-DC40-10-292MF is a Passive Equalizer with a frequency range of DC to 40 GHz. This unit has an insertion loss of 12 dB @ 0.01 GHz, a VSWR of 1.6:1, an input power of 30 dBm, and an amplitude accuracy of ±2 dB Typ. The equalizer design allows both forward and reverse measurement to be equivalent. Housing size is 0.53" x 0.58" x 0.26" with 2.92mm male / female connectors. Dual use connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | DC to 40 |
| Frequency Min (GHz): | DC |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Input Power Max: | 30 dBm (1 W) |
| VSWR: | 1.6:1 Typ, 1.8:1 Max |
| Insertion Loss (dB): | 12 dB Max (0.01 to 2 GHz), 2.5 dB Max (38 to 40 GHz) |
| Slope: | 0.25 ± 0.06 dB/GHz Typ |
| Amplitude Accuracy: | ±2 dB Typ (Compared to Best Fit Straight Line) |
| Connectors In / Out: | 2.92mm Male / Female - removable |
| Size: | 0.53" x 0.58" x 0.26" |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 10 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |