PMI Model LM-100M18G-40DBM-10DBM-SFF is an RF Limiter that operates over the frequency range of 0.1 to 18 GHz. This limiter handles 10 W (+40 dBm) of input power, insertion loss is less than 4 dB, and VSWR is 2.0:1 maximum. Supplied with field replaceable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max 3 dB Goal |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 10 W (+40 dBm) CW 1 kW (+60 dBm) Peak Max @ 1 µs Pulse Width, 1% Duty Cycle Input and Output DC Blocked |
| RF Leakage (dBm): | 10.5 dBm Max (Flat) |
| Recovery Time: | 250 ns Max @ 1 kW Peak Power 100 ns Max @ 10 W |
| Connectors In/Out: | SMA (F) - Field Replaceable |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 30 g Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | Price | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 3195 USD | Buy Now |