Quantic PMI Model LM-1G2G-19-200W-SFF is a high-power limiter operating in the frequency range of 1.0 to 2.0 GHz with 200 W of CW power handling (+53 dBm). This compact housing is fitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 1.3 Max |
| Input/Output VSWR: | 2:1 dB Max |
| Power Handling: | +53 dBm CW Max (200 W) +55 dBm Peak 3 µs Pulse, 10% Duty Cycle (320 W) |
| Input Power: | +53 dBm CW Max (200 W) +55 dBm Peak 3 µs Pulse, 10% Duty Cycle (320 W) |
| RF Leakage (dBm): | +20 Typ |
| Recovery Time: | 1 µs Max |
| Connectors In/Out: | SMA (F) |
| Size: | 1.00" x 0.68" x 0.35" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |