| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.02 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.6 Max @ -10 dBm Input Power |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max @ -10 dBm Input Power |
| Input Power: | 100 W CW Max, 1 KW Peak Min @ +85 °C (1 µs Pulse Width, 0.1% Duty Cycle)
|
| RF Leakage (dBm): | 15 Max @ 100 W CW |
| Recovery Time: | 100 ns Max @ 100 W Peak Power |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | 5 Min |
| Connectors In/Out: | SMA Male / Female |
| Size: | 0.90" x 0.38" x 0.38" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 20 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |