Quantic PMI Model LM-20M80M-10-20W is a high power limiter with an input power level of 20 Watts, insertion loss of 1.5 dB Maximum (0.5 dB Typical), VSWR of 1.5:1 Typical and 1 µs recovery time packaged in a small 1.00" x 1.00" x 0.40" housing with SMA (F) connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.025 to 0.08 |
| Frequency Min (GHz): | 0.025 |
| Frequency Max (GHz): | 0.08 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max, 0.5 Typ |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | CW In-Band 5 to 10 W, CW Out of Band 20 W Max |
| Recovery Time: | 1 µs Max |
| Pulse width: | 2 µs, 9 KHz Rep Rate |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | +15 Max, +10 Typ |
| Connectors In/Out: | SMA (F) |
| Size: | 1.0" 1.0" x 0.4" |
| Weight: | 1.0 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 4 | Buy Now |