Quantic PMI Model P-MSR-8DT-04T is a single pole, eight throw, absorptive switch module that operates over the 0.5 to 18 GHz frequency range with low loss, high speed, and with integral TTL driver, designed for broadband operations. Housing measures Ø1.5" circle point-to-point x 0.4" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP8T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB (0.5 to 2 GHz), 70 dB (2 to 18 GHz) |
| Switching Speed: | 10 ns Typ, 15 ns Max (Rise/Fall), 75 ns Typ, 100 ns Max (Delay On/Off) |
| VSWR In/Out: | 2:0:1 Max |
| Survival Power: | 1 W CW, 10 W Peak 1 µs |
| Rise/Fall Time: | 10 ns Typ, 15 ns Max |
| Delay On/Off: | 75 ns Typ, 100 ns Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 400 mA Max -5 VDC @ 100 mA Max |
| Power Input: | 20 dBm CW |
| Control Logic: | TTL Logic "0" = On, "1" = Off |
| VSWR Out/Off: | 2.0:1 |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | Ø1.5" circle point-to-point x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. A |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |