Quantic PMI Model P12T-0R126D5-60-R-292FF is a high speed, single pole, twelve throw, reflective switch operating over the 0.1 to 26.5 GHz frequency range that is capable of switching within 100 ns while maintaining 60 dB of isolation. Housing measures 6.0" x 2.0" x 0.4" and is outfitted with removable 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 26.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 26.5 |
| Insertion Loss (dB): | 9 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm CW |
| Control Signal: | 4-BIT Decoded TTL |
| Power / Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 6.0" x 2.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +95 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 1070 COND. A |