Quantic PMI Model P12T-0R5G18G-60-R-SFF is a high speed, single pole, twelve throw, reflective switch capable of switching within 100 ns that operates in the frequency range is 0.5 to 18 GHz with over 60 dB of isolation. Housing measures 6.0" x 2.0" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP12T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm CW |
| Control Signal: | 4-Bit Decoded TTL |
| Power Supply: | +5 VDC @ 600 mA, -5 VDC @ 100 mA |
| Power / Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 6.0" x 2.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +95 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |