PMI Model P12T-0R5G18G-60-T-SFF-OPT8 is a high speed, single pole, twelve throw, absorptive switch capable of switching within 100 ns that operates over the frequency range is 0.5 to 8 GHz with over 60 dB of isolation. Housing measures 6.0" x 2.0" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP12T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.96:1 |
| Input Power: | 20 dBm CW |
| Control Signal: | 4-Bit Decoded TTL |
| Power Supply: | +5 VDC @ 600 mA, -5 VDC @ 100 mA |
| Power / Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 6.0" x 2.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +95 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |