Quantic PMI Model P12T-0R5G40G-60-R-292FF is a high speed, single pole, twelve throw, reflective switch capable of switching within 100 ns that operates in the frequency range is 0.5 to 40 GHz with over 60 dB of isolation. Housing measures 6.0" x 2.0" x 0.4" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP12T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 10 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 10 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm CW |
| Control Signal: | 4-Bit Decoded TTL |
| Power / Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 6.0" x 2.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +95 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |