Quantic PMI Model P12T-6R0G18R0G-70-T-SFF is a phase and amplitude matched, absorptive (non-reflective) single pole twelve throw pin diode switch operating over the 6 to 18 GHz frequency range with over 70 dB of isolation. Housing measures 7.716" x 2.27" x 0.46" with 9 pin micro-D connector (Mating connector supplied) for power and control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP12T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4.3 dB Max (6 to 12 GHz), 5.6 dB Max (12 to 18 GHz) |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 5.6 dB |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 70 dB |
| Switching Speed: | 700 ns Max (On/Off) |
| Switching Speed - Typ: | 700 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 600 mW CW or Peak, (No Performance Degradation) |
| Survival Power: | 1.5 W CW |
| Power Supply: | +5 ± 5% @ 350 mA Max, -12 ± 5% @ 100 mA Max |
| Power / Control Connector: | 15 Pin Male (Mating connector supplied) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 7.716" x 2.270" x 0.460", 195.99 mm x 57.66 mm x 11.68 mm |
| Finish: | MIL Grade Blue Epoxy |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -65 ºC to +110 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |