Quantic PMI Model P12T-8G18G-60-T-SFF-PM-ROHS is a phase matched, high speed, single pole, twelve throw, absorptive switch capable of switching within 50 to 120 ns that operates in the frequency range of 8 to 18 GHz with over 60 dB of isolation. Housing measures 2.9" x 2.61" x 0.45" with SMA female connectors. ROHS Compliant.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP12T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 8 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 6.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Switching Speed: | 50 to 120 ns Max (ON/OFF) |
| VSWR In/Out: | 1.4:1 Max / 15 dB Min (ON) 2.0:1 Max / 10 dB Min (OFF - not including common arm under all off condition) |
| Input Power: | 23 dBm Max (Hot Switching) |
| Survival Power: | 30 dBm Max CW |
| Phase Matching: | 24º Max Arm to Arm |
| P1dB: | 30 dBm Min |
| Insertion Loss Imbalance: | 1.5 dB Max @ 1 GHz sliding frequency band, between two arbitrary paths on the same unit 2.0 dB Max @ 1 GHz sliding frequency band between two arbitrary paths from unit to unit, per lot 1.0 dB Max @ 1 GHz sliding frequency band |
| Control Signal: | 4-Bit Decoded TTL |
| Power Supply: | +5 VDC ± 5% @ 700 mA Max -15 VDC ±5% @ 50 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - Field Replaceable |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +95 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |