P12T-8G18G-60-T-SFF-PM-ROHS Preliminary
SP12T Phase Matched Solid State
Quantic PMI Model P12T-8G18G-60-T-SFF-PM-ROHS is a phase matched, high speed, single pole, twelve throw, absorptive switch capable of switching within 50 to 120 ns that operates in the frequency range of 8 to 18 GHz with over 60 dB of isolation. Housing measures 2.9" x 2.61" x 0.45" with SMA female connectors. ROHS Compliant.
Product Specifications
General Parameters:
Status: Preliminary
Configuration: SP12T
Reflective / Absorptive: Absorptive
Frequency (GHz): 8 to 18
Frequency Min (GHz): 8
Frequency Max (GHz): 18
Insertion Loss (dB): 6.5 dB Max
Isolation (dB): 60 dB Min
Switching Speed: 50 to 120 ns Max (ON/OFF)
VSWR In/Out: 1.4:1 Max / 15 dB Min (ON)
2.0:1 Max / 10 dB Min (OFF - not including common arm under all off condition)
Input Power: 23 dBm Max (Hot Switching)
Survival Power: 30 dBm Max CW
Phase Matching: 24º Max Arm to Arm
P1dB: 30 dBm Min
Insertion Loss Imbalance: 1.5 dB Max @ 1 GHz sliding frequency band, between two arbitrary paths on the same unit
2.0 dB Max @ 1 GHz sliding frequency band between two arbitrary paths from unit to unit, per lot
1.0 dB Max @ 1 GHz sliding frequency band
Control Signal: 4-Bit Decoded TTL
Power Supply: +5 VDC ± 5% @ 700 mA Max
-15 VDC ±5% @ 50 mA Max