
Quantic PMI Model P1T-1218-55-T-SFF is a Single Pole, Single Throw, Absorptive Switch that operates over the 12 to 18 GHz frequency range that has a minimum isolation of 60 dB and a maximum insertion loss of 2.5 dB. This Switch has a maximum switching time of 100 ns and a maximum VSWR of 2:1. This model has SMA female removable connectors and a housing measuring 0.69" x 0.53" x 0.345".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 12 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 12 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Input Power: | 25 dBm CW Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Interface: | TTL (1: Off, 0: On) |
| Frequency Ripple: | ±0.5 dB Max |
| Video Feedthrough: | 5 mV @ 100 MHz BW Max |
| Switching Time: | 100 ns Max |
| Rise Time 10/90%: | 20 ns Max |
| Fall Time 90/10%: | 20 ns Max |
| Input VSWR (Non-Reflective): | 2:1 Max |
| Output VSWR (Reflective): | 2:1 Max |
| RF Input Power: | CW +25 dBm Max |
| Supply Voltages: | +5 V ± 5% -15 V ± 5% 50 mV Ripple (100 MHz BW) |
| Supply Current: | +60 mA Max -30 mA Max |
| Cooling: | Natural Convection and Radiation |
| Corrosion: | Resistant Against Seawater |
| MTBF: | 200, 000 h |
| EMC: | No Radiation |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 0.69" x 0.53" x 0.345" |
| Weight: | 10 g Max |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -30 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -40 °C to +85 °C |
| Humidity: | 90% |
| Vibration: | Random: 20 - 500 Hz Spectral Density: 0.01 g²/Hz RMS: 2.2 g |
| Mechanical Shock: | Peak: 100 g Duration: 4 ms, Halfsine |
| Pressure: | Operation: 0.6 - 1.4 bar Storage: 0.3 - 1.4 bar Variation: ±0.5 bar |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |