Quantic PMI Model P1T-1840-30-R-1W-292FF is a reflective, single pole, single throw switch that operates from 18 to 40 GHz which features 1 W CW input power handling, 25 dB minimum port-to-port isolation, low insertion loss, and fast switching speed. Housing size is 1.0" x 1.2" x 0.4" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 18 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max @ 25 °C |
| Isolation (dB): | 25 dB Min |
| Input Power (dBm): | 30 dBm CW Max 37 dBm Peak Max (1 µs PW, 1% DC) |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| DC Voltage & Current: | +12 VDC @ 50 mA Max -15 VDC @ 50 mA Max |
| Control: | TTL Low (0) = Isolation TTL High (1) = Insertion Loss |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.00" X 1.20" X 0.40" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 3.0 oz. Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -34 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -62 ºC to +71 ºC |
| Shock: | 125 G |
| Vibration: | MIL-STD-167-1 |
| Altitude: | Shall withstand transit in an unpressurized aircraft to 15, 000 ft. above sea level. |
| Fungus: | Shall be fungus inert and shall not support fungal growth. |
| Source | Price | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 5945 USD | Buy Now |