Quantic PMI Model P1T-500M18G-85-T-SFF is an absorptive, high speed, single pole single throw switch capable of switching within 25 ns typically that has a operating frequency range of 0.5 to 18 GHz with an 85 dB isolation. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 5 dB |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Typ |
| Isolation (dB): | 85 dB |
| Switching Speed: | 25 ns Typ |
| Switching Speed - Typ: | 25 ns |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Control Signal: | TTL Compatible, "0" = Insertion Loss, "1" = Isolation |
| Power Supply: | +5 VDC @ 20 mA Typ, -5 VDC @ 20 mA Typ |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Source | Price | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 2295 USD | Buy Now |