PMI Model P20T-4G8G-80-T-515-SFF-1 is an absorptive, single pole, twenty throw, pin diode switch that operates over the 4 to 8 GHz, frequency range. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Unit size is 4.0" SQ x 0.63"and has SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP20T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 4 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Switching Speed: | 2 µs Max (50% to 90% RF), 2 µs Max (10% to 90% RF) |
| Switching Speed - Typ: | 2 µs |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max, 1.8:1 Typ |
| Input Power: | 100 mW Max CW (Hot Switchable) |
| Control Signal: | 5-Bit Decoded TTL |
| Power Supply: | +5 VDC (±5%) @ 300 mA Max +15 VDC (±2%) @ 200 mA Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" SQ x 0.63" |
| Sealing: | Hermetic |
| Finish: | Painted Blue, *Mounting surface to be free of paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -57 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-E-5400T 3.2.24.4 (100% RH) |
| Shock: | MIL-E-5400T 3.24.6.1 (15G, 11±1msec, 6 |
| Vibration: | MIL-E-5400T 3.2.24.5 Figure 2, Sheet 1 of 3 |
| Altitude: | 30, 000 Feet |