PMI Model P20T-4G8G-80-T-515-SFF-HERM is an Absorptive, SP20T, Pin Diode Switch that operates over the 4 to 8 GHz frequency range with a switching speed of 2 µs: isolation of 80 dB Min, insertion loss of 4 dB, & an input power of 100 mW Max CW (Hot Switchable). This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Unit size is 4.0" SQ x 0.63" with SMA female connectors & is hermetically sealed.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP20T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 4 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Switching Speed: | 2 µs Max (50% TTL to 90% RF), 2 µs Max (10% RF to 90% RF) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max 1.8:1 Typ |
| Input Power: | 100 mW Max CW (Hot Switchable) |
| Impedance: | 50 Ohm (Nominal) |
| Control Signal: | 5-Bit Decoded TTL |
| Power Supply: | +5 VDC (±5%) @ 300 mA Max +15 VDC (±2%) @ 200 mA Max |
| Connectors: | RF: SMA Female DC & Control: Solder Pins |
| Size: | 4.0" SQ x 0.63" |
| Finish: | Painted Blue Mounting surface free of paint |
| Weight: | 500 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -57 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-E-5400T 3.2.24.4 / 100% RH |
| Shock: | MIL-E-5400T 3.24.6.1 / 15G 11 +/-ms, 6 DIRECTIONS |
| Vibration: | MIL-E-5400T 3.2.24.5 FIGURE 2 / SHEET 1 OF 3 CURVE IlI |
| Altitude: | 30, 000 FT |