PMI Model P20T-7G18G-80-T-515-SFF-SP is an absorptive, single pole, twenty throw, pin diode switch that operates over the 7 to 18 GHz, frequency range. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Unit size is 4.0" SQ x 0.63" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP20T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 7 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 7 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 5.5 dB Goal, 7.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 65 dB Min |
| Switching Speed: | 1 µs Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max 1.8:1 Typ |
| Input Power: | 1 W CW Max / 75 W Peak (1 µs PW) Max |
| Control Signal: | 5-Bit Decoded TTL |
| Power Supply: | +5 VDC (±5%) @ 500 mA Max -12 to -15 VDC (±2%) @ 200 mA Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.0" SQ x 0.63" |
| Finish: | Painted Blue, *Mounting surface to be free of paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -65 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +95 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202C, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202C, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202C, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202C, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202C, Method 102, Cond. D, 5 cycles |