PMI Model P20T-7R2G8R3G-35-28-SFF is a Single Pole, Twenty Throw Switch operating over the 7.2 to 8.3 GHz frequency range that offers a maximum insertion loss of 10 dB while maintaining a minimum isolation of 35 dB between ports. Uses I2C Protocol Commands Housing size is 11.81" x 2.36" x 0.75" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP20T |
| Frequency (GHz): | 7.2 to 8.3 |
| Frequency Min (GHz): | 7.2 |
| Frequency Max (GHz): | 8.3 |
| Insertion Loss (dB): | 10 dB Max @ C-Band |
| Isolation (dB): | 35 dB Min between ports |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max / 2.0:1 Max |
| Input Power: | 33 dBm Max @ C-Band |
| Control Signal: | I2C Protocol Commands |
| Power Supply: | +28 VDC @ 500 mA Max |
| Connectors: | RF: SMA Female Control & Power: JST S8B-PHDSS (Placement TBD) |
| Size: | 11.81" x 2.36" x 0.75" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 750 g [26.46 oz] Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |