Quantic PMI Model P2T-057-60-T-2W-SFF is an absorptive, single pole two throw switch that operates over the 0.5 to 7 GHz frequency range that features low insertion loss with 2 W peak power handling. Housing size is 0.69" x 0.53" x 0.345" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Max |
| Input Power (dBm): | 1 W CW, 2 W Peak 1% DC, 100 ns Max (Survival) |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| DC Power Supply: | +5 to +15 VDC @ 85 mA Max -5 to -15 VDC @ 65 mA Max |
| Control: | +5 VDC TTL |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Gold Plated |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |