Quantic PMI Model P2T-0D1G2G-65-T-SFF is a single pole, two throw, absorptive switch operating over the frequency range of 0.1 to 2 GHz with a minimum isolation of 65 dB and a maximum insertion loss of 2.5 dB. This model uses TTL control in a housing that measures 1.44" x 1.38" x 0.41" and comes equipped with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 65 dB Min |
| Video leakage: | -65 dBm Max |
| P1dB (dBm): | 25 dBm Min, 20 dBm (Non-Degrading) |
| Switching Speed: | 120 ns Max |
| Power Supply: | +5 VDC ± 5% @ 125 mA Max |
| Control Signal: | Single Bit TTL |
| VSWR In/Out: | 1.7:1 Max |
| Video Transients: | 20 mV pk-pk Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.44" x 1.38" x 0.41" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 ˚C to +50 ˚C |
| Temperature (Storage): | -55 ˚C to +75 ˚C |
| Humidity: | Operating: 80% Max (Non-Condensing) Non-operating: 90% Max (Non-Condensing) |
| Altitude: | Operating: 0 to 10, 000 ft. Non-operating: 0 to 40, 000 ft. |