Quantic PMI Model P2T-0D418-75-T-SFF is a single pole, two throw, absorptive switch that operates over the frequency range of 0.4 to 18 GHz that has a minimum isolation of 75 dB and a minimum return loss of -10 dB. Housing measures 0.787" x 0.531" x 0.315" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.4 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.4 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.2 dB Max (0.4 to 10 GHz), 3 dB Max (10 to 18 GHz) |
| Isolation (dB): | 75 dB Min |
| Input Power (dBm): | 27 dBm Com Port, 23 dBm Other Ports Peak 8 W Max @ 1 µs (Note: When input 27 dBm, the open port can not be full reflected) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Rise/Fall Time (10% to 90% RF, 90% to 10% RF): | 50 ns Max |
| On/Off Time (50% TTL to 90% RF, 50% TTL to 10% RF): | 100 ns Max |
| Power Supply: | +5 ± 0.25 VDC @ 50 mA Max -15 ± 0.25 VDC @ 50 mA Max |
| Control Logic: | 1 BCD, 0 V < "0" < 0.8 V, 2.4 V < "1" < 5 V |
| EMC: | -80 dB Min |
| Return Loss (All Ports On or Off State): | -10 dB Min |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.787" x 0.531" x 0.315" |
| Finish: | Alodine and Laser Sealing |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |