Quantic PMI Model P2T-0D5G18G-55-T-512-SFF-LV-SP is a terminated single pole, two throw switch that operates from 2. to 18 GHz which handles 23 dBm CW input power with a port to port isolation of 55 dB minimum. This model has low insertion loss while still offering a fast switching speed of 50 ns maximum. Housing size is 1.0' x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4 dB |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Switching Rate: | 5 MHz (PRF) |
| Input Power (dBm): | 23 dBm CW Max (Operating) |
| Video leakage: | 20 mV Peak To Peak Max measured @ 350 OhmHz BW |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| DC Voltage & Current: | +5 VDC Typ @ 80 mA -12 VDC Typ @ 80 mA |
| Control: | TTL Logic "0" = Insertion Loss (1.6 mA Max. Sink @ 0.4 V) TTL Logic "1" = Isolation (40 µA Max Source @ 2.4 V) |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - Passive Stainless Steel |
| Size: | 1.0' x 1.0" x 0.5" |
| Sealing: | Epoxy Seal |
| Finish: | Blue Epoxy Polyimide coating IAW MIL-C-22750, Type I OVER Epoxy Polyimide Primer IAW MIL-P-23377, Type I, Class 1 or 3 |
| Weight: | 1.5 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 °C to +90°C |
| Temperature (Storage): | -54 °C to +125°C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. C |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, METHOD 1010-EST COND. B |
| Fungus: | MIL-STD-810F, METHOD 508.5 |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461 E |