Quantic PMI Model P2T-0R1G20G-60-T-SFF is a Single Pole, Two Throw Non-Reflective Switch module with very high isolation, low loss, high speed and with integral TTL driver, designed for broadband operations. Housing measures 1.2" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Min |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 60 dB |
| Isolation (dB): | 4.5 dB Max |
| Isolation - Typ (dB): | 4.5 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm Max |
| Survival Power: | 30 dBm (1 W) |
| Switching Speed: | 50 ns Typ, 75 ns Max (50% TTL to 10%/90% RF) |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 75 mA Max, -12 VDC @ 50 mA Max |
| Control Signal: | Single Control TTL Toggle, Logic "0" = J1 to J2 On, Logic "1" = J1 to J3 On |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Feedthrus |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 1.2 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |