Quantic PMI Model P2T-0R1G20G-80-T-SFF is a high speed, single pole, two throw, absorptive switch capable of switching within 100 ns with a frequency range of 0.1 to 20 GHz and has over 80 dB of isolation. Housing measures 1.2" x 1.0" x 0.5" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 5 dB |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW |
| Survival Power: | 30 dBm CW |
| Switching Speed: | 100 ns Typ, 300 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Phase Tracking: | 2° per °C (All ports with respect to common with temperature) |
| Power Supply: | +5 VDC @ 50 mA Typ, -12 VDC @ 50 mA Typ |
| Control Signal: | TTL "0" J1 to J2, Low Loss |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Feedthrus |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 ºC to +55 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |