Quantic PMI Model P2T-0R1G8G-45-R-50W-AL is a single pole, two throw reflective switch designed to operate over the 0.1 to 8 GHz frequency range that is designed to handle 50 W average input power.. Housing size is 1.2" x 1.0" x 0.38" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 1.7 dB Max, 0.9 dB Typ @ 0.1 to 2 GHz, 1.3 dB Max, 1 dB Typ @ 2 to 4 GHz, 2.5 dB Max, 2.2 dB Typ @ 4 to 8 GHz |
| Isolation (dB): | 50 dB Min, 45 dB Typ @ 0.1 to 2 GHz, 40 dB Min, 41 dB Typ @ 2 to 4 GHz, 35 dB Min, 37 dB Typ @ 4 to 8 GHz |
| Switching Rate: | 15 kHz Max, 50% Duty Cycle |
| Input Power (dBm): | 50 W Average |
| Switching Speed: | 100 ns Typ |
| Cold Switching: | Yes |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Max |
| Control Signal: | TTL (See Product Feature) |
| VSWR In/Out: | 2.2.0:1 Max, 2.0:1 Typ @ 0.1 to 2 GHz, 1.8:1 Max, 1.75:1 Typ @ 2 to 4 GHz, 2.0:1 Max, 1.8:1 Typ @ 4 to 8 GHz |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - Field Replaceable |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.38" |
| Finish: | Painted Blue (No Paint on Mounting Surface) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -54 ºC to +125 ºC |
| Environmental: | MIL-STD-810E |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461 |