Quantic PMI Model P2T-0R1G8G-45-R-50W-AL-SMP is a single pole, two throw reflective switch designed to operate over the 0.5 to 8 GHz frequency range that is designed to handle 50 W average input power. Housing size is 1.2" x 1.0" x 0.5" with field replaceable SMP (GPO) connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 1.25 dB Max, 0.9 dB Typ (0.5 to 1 GHz), 1.25 dB Max, 1 dB Typ (1 to 2 GHz), 1.5 dB Max, 1.25 dB Typ (2 to 4 GHz), 2 dB Max, 1.85 dB Typ (4 to 6 GHz), 3 dB Max, 2.65 dB (6. to 8 GHz) |
| Isolation (dB): | 45 dB Min, 49 dB Typ (0.5 to 1 GHz), 45 dB Min, 48 dB Typ (1 to 2 GHz), 40 dB Min, 41 dB Typ (2 to 4 GHz), 35 dB Min, 37 dB Typ (4 to 6 GHz), 30 dB Min, 33 dB Typ (6 to 8 GHz) |
| Input Power (dBm): | 50 W Average (Cold Switching) |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Hot Switching: | 10 W Max (1 kHz & 1 MHz PRF, 50% DC) |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Max |
| Control Logic: | TTL |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMP (GPO) - Field Replaceable |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -54 °C to +125 °C |
| Environmental: | MIL-STD-810E |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461 |