Quantic PMI Model P2T-0R3G18G-70-R-55-SFF-OPT5G8G-P28V is a reflective, single pole double throw switch that operates over 5 to 8 GHz and provides low insertion loss of 3 dB and fast switching speeds of 50 ns. Housing measures 1.2" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 5 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 5 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Power Supply: | +28 VDC @ 250 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic, "0" = J1 to J2 On (Low Loss), "1" = J1 to J3 On (Low Loss) |
| VSWR In/Out: | 1.8:1 Typ, 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |