Quantic PMI Model P2T-0R3G18G-70-T-515-SFF is a, single pole, double throw, absorptive switch that operates from 0.5 to 18.0 GHz.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Isolation (dB): | 70 dB Min - Measured 80 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 70 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW (Standard), 10 dBm (High Speed) |
| Survival Power: | 1 W CW, 10 W Peak 1 µs |
| Switching Speed: | Rise Time: 15 ns Max (10% RF to 90% RF) Fall Time: 15 ns Max (90% RF to 10% RF) Delay On/Off: 100 ns Max. |
| Switching Speed (Typ): | 15 ns |
| Rise Time: | 30 ns Max (10% RF to 90% RF) - Measured 19.4 ns |
| Fall Time: | 30 ns Max (90% RF to 10% RF) - Measured 4.1 ns |
| Delay On: | 100 ns Max - Measured 50 ns |
| Delay Off: | 100 ns Max - Measured 30 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Max - Measured 52 mA -15 V @ 100 mA Max - Measured 48 mA |
| Control Signal: | TTL Logic "0" = J1-J2 On, TTL Logic "1" = J1-J3 On |
| VSWR In/Out: | In/Out: 2.0:1 - Measured 1.93:1 Terminated Out: 2.0:1 |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |