Quantic PMI Model P2T-0R3G18G-70-T-55-SFF is a, single pole, double throw, absorptive switch that operates from 300MHz to 18.0GHz. This model offers a low insertion loss of 3.5dB with a high isolation of 70dB minimum. This model offers a fast switching speed of 50 ns maximum.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.3 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.3 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 70 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 65mA Typ, -5VDC @ 50mA Typ |
| Control Signal: | Single Line TTL |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Weight: | 1.5 oz. Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |