| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.3 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.3 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Isolation (dB): | 80 dB Min - Measured 83.88 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Rise Time: | 50 ns Max (90% RF to 10% RF) |
| Fall Time: | 50 ns Max (90% RF to 10% RF) |
| Power Supply: | +5 VDC @ 65 mA Typ - Measured 45 mA -5 VDC @ 50 mA Typ - Measured 40 mA |
| Control Signal: | Single Line TTL |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.90:1 |
| Connectors: | 2.92mm Female - removeable |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Weight: | 1.5 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -54 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |