Quantic PMI Model P2T-0R5G18G-55-T-SFF-PN is a Single Pole, Two Throw, Absorptive Switch that operates over the frequency range of 0.5 to 18.0 GHz. and has an insertion loss of 2.67 dB; an isolation of 55 dB; a VSWR of 1.8:1; a switching speed of 30 ns: and an operating input power of +20 dBm. This model is offered in a housing measuring 1.20" x 0.90" x 0.35" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.75 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.75 dB |
| Isolation (dB): | 55 dB Min - Measured 93.22 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 55 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 80 mA Nom - Measured 30 mA -15 V @ 50 mA Nom - Measured 55 mA |
| Control Signal: | 2-Bit TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.80:1 |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 0.9" x 0.35" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |