Quantic PMI Model P2T-0R5G18G-65-R-SFF is a Reflective, High Speed, Single Pole Two Throw Switch capable of switching within 100 ns that has a frequency range of 0.5 to 18 GHz with 65 dB isolation. Housing measures 1.0" x 1.0" x 0.4" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | SP2T |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.5 dB |
| Isolation (dB): | 65 dB Typ |
| Isolation - Typ (dB): | 65 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm Max |
| Survival Power: | 30 dBm Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Control Signal: | TTL Compatible |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |