Quantic PMI Model P2T-0R5G4G-30-R-SFF-50W-MB is a single pole, two throw, reflective switch designed to operate over the 0.5 to 4 GHz frequency range. with a 1 µs switching speed that is designed to handle 50 W average input power. Housing measures 1.2" x 1.0" x 0.5" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Insertion Loss (dB): | 1.25 dB Max |
| Isolation (dB): | 30 dB Typ |
| Switching Rate: | 15 kHz Max, 50% Duty Cycle |
| Input Power (dBm): | 50 W average |
| Switching Speed: | 1 µs Max |
| Cold Switching: | Yes |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female - Field Replaceable |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue (No Paint on Mounting Surface) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -54 ºC to +125 ºC |
| Environmental: | MIL-STD-810E |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461 |