Quantic PMI Model P2T-OR5G8G-45-R-50W-AL Is a single pole, two throw reflective switch designed to operate over the 0.5 GHz to GHz frequency range and is designed to handle 50 W average input power. Housing size is 1.20" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 1.3 dB Max, 0.9 dB Typ (0.5 to 1 GHz), 1.4 dB Max, 10 dB Typ (1 to 2 GHz), 1.60 dB Max, 1.3 dB Typ ( 2 to 4 GHz), 2.3 dB Max, 20 dB Typ (4 to 6 GHz), 2.6 dB Max, 2.4 dB Typ (6 to 8 GHz) |
| Isolation (dB): | 48 dB Min, 52 dB Typ (0.5 to 1 GHz), 42 dB Min, 45 dB Typ (1 to 2 GHz), 36 dB Min, 38 dB Typ (2 to 4 GHz), 35 dB Min, 37 dB Typ (4 to 6 GHz), 30 dB Min, 33 dB Typ (6 to 8 GHz) |
| Input Power (dBm): | 50 W Average |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Hot Switching: | 40 W CW Max (1 KHz, 50% Duty Cycle, @ 0.5 to 8 GHz) 10 W CW Max (1 MHz, 50% Duty Cycle, @ 8 GHz) 16 W CW Max (1 MHz, 50% Duty Cycle, @ 0.5 GHz) |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Max |
| Control: | TTL |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 Max, 1.3:1 Typ (0.5 to 4 GHz), 1.9:1 Max, 1.8:1 Typ (4 to 8 GHz), 2.0: 1Max, 1.8:1 Typ (6 to 8 GHz) |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - Field Replacable |
| Size: | 1.20" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Below |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -54 °C to +125 °C |
| Environmental: | MIL-STD-810E |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461 |