| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 0.9 dB Typ ( 0.5 to 1 GHz), 2.65 dB Typ (6 to 8 GHz) |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.65 dB |
| Isolation (dB): | 49 dB Typ @ 0.5 to 1 GHz, Measured 49.42 dB Min (J1-J2), 48.58 dB Min (J1-J3), 33 dB Typ @ 6 to 8 GHz Measured 33.88 dB Min (J1-J2), 33.42 dB Min (J1-J3) |
| Isolation - Typ (dB): | 49 dB |
| Input Power (dBm): | 50 W |
| Switching Speed: | 1 µs Max, 100 ns Typ - Measured 69 ns |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Max - Measured 32 mA |
| Control Signal: | TTL |
| VSWR In/Out: | 1.25:1 Typ (0.5 to 1 GHz), 2.25:1 Typ (6 to 8 GHz) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.20” x1.0” x 0.5” |
| Finish: | Painted Blue *Mounting surface free of paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -45 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -54 ºC to +125 ºC |