PMI Model P2T-0R75G18G-80-R-512-SFF-OPT212D5G-N15 is a reflective, single pole, two throw switch that operates over the 2 to 12.5 GHz, frequency range. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5", weight 1.5 oz. Typ and has SMA Female Connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 12.5 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 12.5 |
| Insertion Loss (dB): | 2.8 dB Max, 2.5 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.8 dB |
| Isolation (dB): | 75 dB Min, 90 dB Typ |
| Isolation - Typ (dB): | 75 dB |
| Input Power (dBm): | 30 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 25 ns Typ., 35 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 25 ns |
| Power Supply: | +5 V, 35 mA, -15 V, 25 mA |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |