Quantic PMI Model P2T-0R8G3G-60-R-TNC-200W is a single pole, two throw, reflective switch that operates over the frequency range of 0.8 to 3 GHz that has a typical insertion loss of 1.5 dB and a minimum isolation of 60 dB. Housing measures 3.0" x 2.0" x 0.75" with TNC female connectors and a 9-Pin micro-D female connector for power/control.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.8 to 3 |
| Frequency Min (GHz): | 0.8 |
| Frequency Max (GHz): | 3 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Typ |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Input Power (dBm): | 200 W CW |
| Power Handling: | 200 W CW |
| Switching Speed: | 1 µs Typ |
| Power Supply: | +5 VDC @ 450 mA -48 to -70 VDC @ 100 mA |
| Control: | TTL "1" = J1 to J2 Low Loss "0" = J1 to J3 Low Loss |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | 9-Pin Micro-D (Female) |
| Connectors: | TNC Female |
| Size: | 3.0" x 2.0" x 0.75" |
| Finish: | Painted Blue (No Paint on Mounting Surface) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Environmental: | MIL-STD-810E |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461 |