Quantic PMI Model P2T-0R961R30-40-R-515-SFF-200W is a single pole, two throw reflective switch designed to operate over the 0.96 to 1.3 GHz frequency range that is designed to handle 200 W CW (cold switching). Housing size is 2.75" x 2.25" x 1.25" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.96 to 1.3 |
| Frequency Min (GHz): | 0.96 |
| Frequency Max (GHz): | 1.3 |
| Insertion Loss (dB): | 0.75 dB Max |
| Isolation (dB): | 40 dB Min |
| Input Power (dBm): | 200 W CW (Cold Switching) |
| Switching Speed: | 10 µs |
| Power Supply: | +15 VDC @ 250 mA, +5 VDC @ 40 mA Typ |
| Control: | TTL (See Logic Table) |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.75" x 2.25" x 1.25" |
| Finish: | No paint on mounting surface blue epoxy polyimide coating IAW MIL-C-22750, Type I Over epoxy polyimide Type I, Class 1 or 3. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 °C to +70 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +85 °C |