Quantic PMI Model P2T-100M18G-60-T-515-SFF-4W is an absorptive, single pole, two throw pin diode switch that operates over the 0.1 to 18 GHz frequency range was designed to handle input power levels up to 4 W CW and maintain speeds of less than 200 ns. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min - Measured 68.75 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Input Power (dBm): | 4 W CW Max |
| Switching Speed: | 200 ns Max - Measured 55 ns |
| Switching Speed (Typ): | 200 ns |
| Power Supply: | +5 & -15 VDC |
| Control Signal: | 2 Bit TTL |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.91:1 |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |