Quantic PMI Model P2T-100M1G-90-T-55-SFF is a absorptive, high speed, single pole, two throw switch capable of switching within 50 ns with a frequency range of 0.1 to 1 GHz and has over 90 dB of isolation. Housing measures 1.0" x 1.0" x 0.5" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 1 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 1 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.5 dB |
| Isolation (dB): | 90 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 90 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW |
| Switching Speed: | 50 ns Max - Measured 25 ns |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 200 mA -5 VDC @ 100 mA |
| Control Signal: | TTL |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.8:1 |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Epoxy Paint Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |