Quantic PMI Model P2T-100M20G-100-T is an Absorptive, single pole two throw pin diode switch that operates over the 0.1 to 20 GHz frequency range which features low insertion loss and high resolution in a slimline package. This model also incorporates a TTL compatible driver for ease of system integration. Housing measures 1.0" x 0.75" x 0.4" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 5 dB |
| Isolation (dB): | 70 dB (0.1 to 1 GHz) Typ, 100 dB (1 to 20.0 GHz) Typ |
| Isolation - Typ (dB): | 70 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm Max |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Max, -5 VDC @ 100 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic "0" = J1 to J2 On, TTL Logic "1" = J1 to J3 On |
| VSWR In/Out: | 2.2:1 Typ |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 0.75" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |