Quantic PMI Model P2T-100M40G-95-T-512-292FF is an absorptive, single pole, two throw pin diode switch that operates over the frequency range of 0.1 to 40.0 GHz. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max, 4 dB Typ (0.1 to 18 GHz), 5 dB Typ (18 to 26.5 GHz), 5.5 dB Typ (26.5 to 40 GHz) |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 6 dB |
| Isolation (dB): | 100 dB Typ, 95 dB Min (0.1 to 18 GHz) 95 dB Typ, 80 dB Min (18 to 26.5 GHz) 75 dB Typ, 70 dB Min (26.5 to 40 GHz) |
| Isolation - Typ (dB): | 100 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max - Measured 20 dBm |
| Switching Speed: | 100 ns Max. - Measured 20 ns |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 120 mA Typ - Measured 40 mA -12 VDC @ 65 mA Typ - Measured 30 mA |
| Control Signal: | TTL Logic |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max, 2.0:1 Typ - Measured 1.79:1/1.93:1 |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.0' X 1.0" X 0.5" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |