PMI Model P2T-100M44-50-T-292FF-PH is an absorptive, single pole, two throw pin diode switch that operates over the 0.1 to 44 GHz frequency range that offers 55 dB typical isolation, and 100 ns typical switching speeds. Housing measures 1.0" x 1.0" x 0.4" and is outfitted with removable 2.92mm connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 44 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 44 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max (0.1 to 18 GHz), 3.8 dB Max (18 to 35 GHz), 6 dB Max (35 to 44 GHz) |
| Insertion Loss (Between J1 & J2/J3): | 2 dB Max (0.1 to 18 GHz), 3.2 dB Max (18 to 35. GHz), 5 dB Max (35 to 44 GHz) |
| Isolation (dB): | 54 dB Typ (0.1 to 18 GHz), 50 dB Typ (18 to 35 GHz), 46 dB Typ (35 to 44 GHz) |
| Input Power (dBm): | 27 dBm @ +85 °C, 24 dBm Hot Switching |
| Max Input Power: | 27 dBm @ +85 °C, 24 dBm Hot Switching |
| P1dB (dBm): | 27 dBm Typ |
| Switching Speed: | 100 ns Typ |
| Rise/Fall Time: | 10 ns Max (10% to 90% of RF Output) |
| RF Settling Time: | 60 ns Typ (50% Vctl to 0.1 dB of Final RF Output), 70 ns Typ (50% Vctl to 0.05 dB of Final RF Output) |
| On/Off Time: | 20 ns Max (50% Vctl to 90% of RF Output) |
| Isolation (Between J2 & J3): | 60 dB Min (0.1 to 35 GHz), 50 dB Min (35 to 44 GHz) |
| Power Supply: | +5 VDC @ 1 mA Max, -5 VDC @ 10 mA Max |
| Control Signal: | CTL1 = TTL |
| IP3: | 53 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ, 2.5:1 Max |
| Return Loss (Between J1 & J2/J3 On): | 13.5 dB Min (9 kHz to 10 GHz), 12 dB Min (10.0 to 20.0 GHz), 12 dB Min (20 to 30 GHz) |
| Power & Control Connector: | 9 Pin Micro-D |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond .B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |