Quantic PMI Model P2T-100M44-70-T-292FF-PH is an absorptive, single pole, two throw pin diode switch that operates over the 0.1 to 44 GHz frequency range that offers 70 dB minimum isolation and 100 ns switching speed. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.7" and is outfitted with 9 pin micro-D connector for power/control and removable 2.92mm connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 44 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 44 |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max (0.1 to 18 GHz), 7.6 dB Max (18 to 35 GHz), 12 dB Max (35 to 44 GHz) |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 5 dB |
| Isolation (dB): | 70 dB Min (0.1 to 44 GHz) |
| Input Power (dBm): | 27 dBm @ +85 °C 24 dBm Hot Switching |
| P1dB (dBm): | 27 dBm Typ |
| Switching Speed: | 100 ns Typ |
| Rise/Fall Time: | 10 ns Max (10% to 90% of RF Output) |
| RF Settling Time: | 60 ns Typ (50% Vctl to 0.1 dB of Final RF Output) 70 ns Typ (50% Vctl to 0.05 dB of Final RF Output) |
| On/Off Time: | 20 ns Max (50% Vctl to 90% of RF Output) |
| Power Supply: | +5 VDC @ 1 mA Max -5 VDC@ 10 mA Max |
| IP3: | 53 dBm Typ |
| Power & Control Connector: | 9 Pin Micro-D |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.00" x 1.00" x 0.70" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |