Quantic PMI Model P2T-100M50G-100-512-T is an absorptive, single pole two throw pin diode switch that operates over the 0.1 to 50 GHz frequency range and features low insertion loss and high isolation. This model also incorporates a TTL compatible driver for ease of system integration. Housing size is 1.0" x 0.75" x 0.4" and uses 2.4mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 50 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 50 |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB (0.1 to 18 GHz), 6 dB (18 to 40 GHz), 8.5 dB (40 to 50 OhmHz) |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4.5 dB |
| Isolation (dB): | 85 dB (0.1 to 18 GHz), 85 dB (18 to 40 GHz), 70 dB (40 to 50 OhmHz) |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Control Signal: | TTL Logic "0" = J1-J2 ON TTL Logic "1" = J1-J3 ON |
| Control Voltage: | +5 VDC @ 100 mA Max -12 V @ 100 mA Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.4mm Female |
| Size: | 1.00" x 0.75" x 0.40" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |