PMI Model P2T-100M50G-100-T is an absorptive, 0.1 to 50 GHz, SP2T switch featuring low insertion loss and high isolation in a slim package. Package size is 1.00" x 0.75" x 0.40" and uses 2.4 mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 50 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 50 |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 Max (0.1 to 18 GHz) 6 Max (18 to 40 GHz) 8.5 Max (40 to 50 GHz) |
| Isolation (dB): | 85 Min (0.1 to 40 GHz) 70 Min (40 to 50 GHz) |
| Input Power (dBm): | 20 dBm Max |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Max -5 VDC @ 100 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic "0" = J1-J2 On TTL Logic "1" = J1-J3 On |
| VSWR In/Out: | 2.2:1 Max (0.1 to 18 GHz) 2.5:1 Max (18 to 40 GHz) 3.0:1 Max (40 to 50 GHz) |
| Connectors: | 2.4 mm (F) |
| Size: | 1.0" x 0.75" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond A |
| Source | Purchase |
|---|---|
![]() | Buy Now |